A UX szakmákról, szerepkörökről röviden, egyszerűen

Gábor Abramov
6 min readMar 22, 2021

Jelen cikk rövidebb, de angol változatát a DONE. blogon találod meg. Medium blogomon olvashatsz még specifikációírási technikáról, mint a WikiSpeci vagy akár a BPMN felhasználói-folyamattervezésről.

Ebben a cikkben szó lesz a következő szerepkörökről: UX researcher, Information Designer, Information Architect, Interaction Designer, UX Copywriter, Content Strategist, UX Designer, Product Designer, Visual Designer, Motion designer, UX Engineer, UX Delivery Manager

Továbbá szót ejtek még három tapasztalati csoportról a specialistákról, a generalistákról és a T-fazonokról.

Kép forrása: Iconscout

MIÉRT ÉS HOGYAN TERVEZÜNK A UX-BEN?

Design, azaz tervezés. Mindennapjaink részese, hiszen minden nap tervezünk: mit együnk, mikor induljunk el, hogyan jussunk el célunkig és még sorolhatnánk. A tervezés nem csak ránk, de a környezetünkre, sőt a társadalomra is kihatással van.

“A tervezés segít folyamatos változásban tartani a világot.”

Ahogy a hétköznapi, úgy az üzleti életben is vannak tervezők. Nem csak a „designerek”, de a különféle menedzserek, mint a termék-, marketing- és sales menedzserek vagy a mérnökök is terveznek.

“A jó tervezés pedig, jó üzlet.”

Viszont mindenki mást és máshogyan tervez, másra keresi a megoldást. Egy cég pedig ne csak az üzlet, de a megjelenés tervezésébe is invesztáljon, hiszen a kinézet és a hangulat, így az élmény (experience) is éppoly' fontos, mint egy jó üzleti terv.

Az élmény-tervezési iparágat két fő részre oszthatjuk: CX és UX.

A CX, azaz Customer Experience Design (Ügyfélélmény tervezés), ami jellemzően a marketing, a sales, a márka és az ügyfélkiszolgálás tervezésére összpontosul, tehát sokkal inkább az üzlet lelkét és az ügyfél kapcsolatának kihívásait oldja meg a digitális vagy offline világban. Ennek szerves része a UX, azaz User Experience Design (Felhasználói-élmény tervezés), ami jellemzően a digitális felületekre koncentrálva kutat és hoz megoldásokat.

Tekintsünk úgy a felhasználói élmény megtervezésére, mint egy művészeti ágra, ami megoldja a valós problémákat, valamint összhangban van az üzleti célokkal és stratégiával.

A UX tervezés egyik alapvető feladata az alkalmazkodóképesség és az iteráció. Egy termék megszületésekor, vagy a szolgáltatás átalakításakor, segíteni kell az üzletet, valamint a résztvevő személyeket (stakeholderek) a folyamat hatékony levezetésben. Ehhez különböző UX tervezői, designeri kompetenciára van szükség, amik összpontosulhatnak egy vagy több személyben is — ahogy a szervezeti felépítés azt megkívánja.

Három főbb kategóriába sorolhatók a UX szerepkörök. Ahogy a folyamatok végére érünk, úgy lesz a probléma egyre jobban megoldva:

  1. Kutatás
  2. Stratégia
  3. Tervezés

Nézzük, hogy az egyes folyamatokban, milyen szerepkörök viszik végig a problémamegoldás szakaszait.

KUTATÁS ÉS STRATÉGIAI SZEREPKÖRÖK

UX Researcher (UXR) / Felhasználói élmény kutató

Ő a problémafeltáró. Segít az üzleti életben meghatározni a megoldandó problémákat, megismeri a célcsoportot, de azt is kutatja, hogy a felhasználók hogyan érzékelik az „élményt”. Partnerei az webanalitika, az üzleti célok, az ügyfelek és visszajelzések.

Számára a legfontosabb, hogy a megfelelő kérdéseket tegye fel és megtalálja a probléma valódi okát. Kutatási terveket, használhatósági tanulmányokat készít és perszónákat alakítanak ki. Nem utolsó sorban a tervek felülvizsgálatában is részt vesznek, mert ügyelnek arra, hogy a csapat a megfelelő probléma megoldására koncentrál-e.

Content Writer, Information Designer / Tartalomszerkesztő, Információ-tervező

Ő felel a megoldás tartalmáért. A kutatások és a szakértelme alapján megtervezi a weboldal tartalmát. Tisztában van azzal, hogy az iparágban milyen tartalomra “vágyik” a felhasználó, tisztában van az iparág technikai sajátosságaival és képes tartalomba önteni azt. A tartalom alatt nem csak a szöveges, hanem a képi tartalmakat is értjük, legyen az mém, diagram, táblázat, tehát bármilyen információ.

Information Architect (IA)/ Információ-építész

Ő felel az információ rendezéséért, híd a tartalom, a vizuális terv és a fejlesztők között. Tisztában van a készülő rendszer információs struktúrájával, megkeresi a közös pontokat és összekapcsolja azokat, hogy végig konzekvens maradjon a tartalom a felhasználó számára.

TERVEZÉSES SZEREPKÖRÖK

Interaction Designer (IxD) / Interakció tervező

Ő a probléma megoldásának tervezője. Megismeri és megérti a problémát, arra pedig megoldást tervez. A legfőbb információforrás a kutatási részleg, az üzlet és a potenciális felhasználók.

Megtervezi a felhasználói folyamatokat, az információs architektúrákat és azokat drótváz vagy prototípust segítségével bemutatja. A folyamat végén teszteli azokat a UX researcher segítségével.

A célja, hogy a fogyasztó a digitális felületeken a legtökéletesebb ügyfélélménnyel találkozzon a belépési kulcspontoktól, egészen addig, amíg az adott cég megoldásával le nem zárul a kapcsolata.

UX Copywriter, Content Strategist / Szövegíró, Tartalom stratéga

Ő a megoldás hangneme. Segít megírni egy „élmény” narratíváját és az üzlet hangnemében üzenetet közöl a felhasználókkal. Az így kapott üzenetek lényegre törőek, átgondoltak, és sok esetben még szórakoztatóak is. Ideális esetben az információ-tervező munkáját cizellálja, de a legtöbb esetben a két szerepkört ugyanaz a személy végzi.

UX Designer / Felhasználói élmény tervező

Sok esetben a vállalati struktúra vagy az ügyfélkör nem követeli meg, hogy minden folyamatra legyen egy külön szakember, aki ismeri iparágának minden csínján-bínját. Ilyen esetekben a UX designer az, aki rendelkezik a szükséges kutatási és tervezési szerepkörök megfelelő szintű ismeretével, hogy a megfelelő minőségű megoldást szállítsa. Ők lényegében a UX szakmában a generalisták vagy T-fazonok, akikről lejjebb olvashatsz.

Product Designer / Terméktervező

Jellemzően startup és vállalati környezetben egy adott termék vagy szolgáltatás UX designere. Leegyszerűsítve: míg egy UX designer rövid távon dolgozik több különböző terméken, addig a Product designer egy vagy két terméken hosszú távon, ügyelve arra, hogy minden a megfelelő ütemben és mederben haladjon. A termékkel vagy szolgáltatással fekszik és kel hónapokon, éveken keresztül, napi szinten kapcsolatban áll minden azzal kapcsolatos információval.

Visual Designer, UI Designer / Vizuális tervező, Felhasználói felület tervező

Ő a megoldás sztájlisztja. Szorosan együttműködik a UX- vagy az interakció tervezővel, de van, hogy ő maga az. Arra törekszik, hogy az eddig készült tervek a “legszebb” módon legye tálalva a látogató felé. Ügyel a helyes színhasználatra, az eltartásokra, a tipográfiára, a megfelelő grafikai elemek használatára. Figyelembe veszi a cég jellegzetességeit vagy vizuális szabályait és az éppen aktuális trendeket. Továbbá ő felel a style guide (stíluskalauz) elkészítéséért és karbantartásáért is.

Motion Designer / Animáció tervező

Feladata, hogy még több életet hozzon az elkészülő tervekbe. A Visual designerrel ápol szoros kapcsolatot és segítségével megtervezi az oldalakon belüli mozgásokat, animációkat. Így ezekkel az aprónak tűnő dolgokkal hozzátesz a funkciók gördülékenyebb használatához, valamint felteszi az egész az élményre azt a bizonyos pontot.

TOVÁBBI SZEREPKÖRÖK

UX Engineer / UX mérnök

Jellemzően nagyobb vállalatok engedhetik meg az olyan fejlesztőt, akik még nem a kész terméket, hanem egy egyszerűbb változatát fejlesztik le. A célja nem az, hogy optimális kódot írjon, hanem a terveket lefejleszti és akár rendszerbe kapcsolja azokat. Ezzel a módszerrel nagyon sok változatot lehet még házon belül tesztelni, mielőtt az ideális megoldás kerül véglegesítésre és kerül át végleges megoldás fejlesztésre.

UX Delivery Manager, UX Project manager

A Delivery Manager szakmára még szerintem nincsen jó magyar elnevezés. Az egyszerűség kedvéért tekintsünk rá is úgy, mint egy UX Projektvezetőre. Ő végzik a különböző UX feladatokkal kapcsolatos adminisztrációs és szervezői teendőket, ismeri a UX csapatok és projektjeik státuszát, tisztában van a kihívásokkal és fókuszban tartaja a résztvevőket az eredmény hatékony megoldásában. Jellemzően a nagy szervezetek UX részlegeiben kell keresnünk őket, míg a kisebb cégekben az accountok vagy projektvezetők terelgetik a UX-esek feladatait.

TAPASZTALATI CSOPORTOK: Specialisták, Generalisták, T-fazon

Az egyes UX szerepköröket három szakértői csoportra lehet bontani: Specialisták, Generalisták, T-fazon (T-shaped)

Specialisták

Nagy szervezetekre jellemző, hogy olyan UX szakemberek dolgoznak, akik az adott UX ágazat mesterei, specialistái. Előnyük, hogy az adott szerepkörön belül széles az ismeretük, gyorsan tudnak hatékony választ vagy megoldást szállítani csapaton belül.

Generalisták

Kisebb szervezetekben dolgozó UX Designer felel meg a legjobban ennek csoportnak, lényegében minden UX folyamathoz ért, mindenre van rálátása, de egyikben sem tökéletes. Kezdő, nem-designer pozícióból érkező UX kollégáknak javaslom ezt a szintet, mert lényegében mindenre rálátnak és ha szeretnének, specializálódhatnak.

T-fazonok, T-shaped

A specialisták és a generalisták “hibridje”: van egy fő szerepköre amiben kiemelkedő, de egyébként több más szerepkörben is van tapasztalata és nem ijed meg, ha abban is kell dolgoznia alap szinten. Kisebb szervezetekre jellemző, de nagyvállalatoknál átképzések után lehet találkozni ilyen munkatársakkal.

Remélem sikerült hasznos információkat találnod a cikkben és segítségével könnyebb a UX folyamatokat átlátni a szerepkörökön keresztül. Ha valamelyik szerepkör megtetszett olvass utána különböző szakmai cikkekben (pl. Norman Nielsen Group), vagy elvégezhetsz online kurzusokat is (pl. Interaction Design Foundation, Coursera vagy Linkedin Learning). Megoldás az is, hogy ha követed a kedvenc cégeid állásajánlatait és azokat böngészve gyűjtöd összes, hogy milyen irányba indulj el.

További hasznos anyagok a témában:

--

--

Gábor Abramov

Webshop Manager, former UX Designer and IT Project Manager from Hugary. Get in touch: https://linkedin.com/in/abramovgabor/